Admin Admin>Date 28.10.2019 Güncelleme: 08.03.2020

Osho Sözleri

Sayfa İçeriği: Osho Anlamlı Sözler, Kısa Osho Sözleri, Resimli Osho Sözleri, Güzel Manalı Osho Sözleri

Osho

* Aşkın seni harekete geçirdiği şekilde hareket et.


* Hayat küçük şeylerden oluşur. Eğer sen seversen büyük olurlar.
* Birisinin hatası için kendini cezalandırmak aptalcadır.
* Kendi deneyimine dayalı olmayan her şeyi sadece bir varsayım olarak kabul et.
* Dünya bir gök kuşağı, zihin bir prizma ve varlık ise beyaz bir ışındır.
* Zekâ elde edilen bir şey değildir, o doğuştandır, o öze aittir, o hayatın yapıtaşıdır.
* Sen cevapları ezberliyorsun ama hayat asla aynı soruyu tekrarlamaz.
* Gerçek soru ölümden sonra hayat olup olmadığı değil, ölümden önce sen hayatta mısındır?
* Anlamak özgürleşmektir. Gerçek asi, bir savaşçı değildir o, anlayış sahibi bir insandır.
* Benim tüm çabam her insan evladının kendisine ait olan ve önüne gelene dağıtmış olduğu öz saygısını geri vermektir.
* Her zaman ne varsa onu gör. Acele etme. Bir şeyi yanlış anlamaktansa anlamamak daha iyidir.
* Sevgide minnettarlık sevecenlik ve birlik duygusu vardır. Eğer bu üç duyguyu da hissediyorsan seviyorsun demektir.
* Bilgelik kalpten gelir. Akılla ilgisi yoktur. Bilgelik, varlığının en derin noktasından çıkar. Kafaya ait değildir.
* Ayrılık kaçınılmaz bir sondur, kimse istemez ama gereklidir. Çünkü hayat olduğu gibidir olması gerektiği gibi değil!
* Ego bir buzdağıdır. Onu erit. Onu derin sevginin içinde erit, böylelikle o kaybolsun ve sen okyanusun parçası haline gel.
* Sevgi bir tutku değildir. Sevgi bir duygu değildir. Sevgi birisinin, bir şekilde seni tamamladığının derinden anlaşılmasıdır.
* Bir şeyi bastırırsan o şey değerli olur. Daha fazla bastırırsan, daha değerli olur. Bastırmazsan bütün değerini kaybeder.
Hayat küçük şeylerden oluşur.Eğer sen seversen büyük olurlar.
* Neden korkuyorsun? Dünya sana ne yapabilir? İnsanlar sana gülebilir bu onlara iyi gelir. Gülmek her zaman bir ilaçtır, sağlıklıdır.
* Ego toplumun yaratmış olduğu ve senin bu sayede oyuncakla oynamaya devam edebildiğin ve asla gerçek şeyi sormadığın bir kandırmacadır.
* İnsan anlamaya çalışacağına baskı kurar ilişki kuracağına manipüle eder çünkü birisiyle ilişki kurmak büyük bir anlayış gerektirir.
* Aşk özgürlük verir. Eğer özgürlük ve aşka sahip olursan başka şeye ihtiyacın kalmaz. Elde etmişsindir. Sana yaşam işte bunun için verildi.
* Her şeyi kabul eden insan neşeli olur. Böyle birisi şükran dolu olur var oluşa şükran duyar, bütünlüğe şükran duyar, bu kişi en üstündür.
* Sakın unutma ne zaman karşına bir seçenek çıksa bilinmeyeni riskli olan tehlikeli ve güvencesiz olanı seç. Hiçbir zaman zarara uğramazsın.
Yıldızları görmek için belirli bir karanlık gereklidir.
* Neyi reddedersen et, onu başka bir yere koymak zorunda kalacaksın. Onu başka birisinin üzerine yansıtacaksın. Reddedilen kısım, bir yansımaya dönüşecektir.
* Bugün mevcut olan her şeydir şimdi senin var olduğun, her zaman var olacağın yegâne zamandır. Yaşamak istersen ya şimdi olacaktır ya da asla olmayacaktır.
* Sev ve daha derinden sev. Acı çek ve daha derinden acı çek. Tümüyle sev ve tümüyle acı çek. Çünkü saf olmayan altın, bu yolla ateşten geçerek saf altına dönüşür.
* Kendini kabul ettiğin an güzelleşirsin. Kendi bedeninden keyif aldığında başkalarına da keyif verirsin. Pek çok insan sana âşık olacaktır. Çünkü sen kendine âşıksın.
* Ne kadar çok düşünürsen, egon o kadar daha ortaya çıkar. Ego, geçmişte birikmiş düşüncelerden başka bir şey değildir. Sen olmadığın zaman Tanrı vardır. İşte yaratıcılık budur.
* Güçlü rüzgârlar seni oraya buraya sürüklüyorsa onlara direnme: Onlar sen direndiğin için güçlü görünüyorlar. Rahatla ve bırak seni götürsünler. Onlarla git, bütün olarak git.
* Kadın ve erkek insanlığın tamamen farklı iki kategorisidir. Kıyaslanamazlar. Onları kıyaslama düşüncesi bile aptalcadır ve kıyaslamaya başladığın zaman, işin içinden çıkamazsın.
* Zeki bir insan risk alır. O alttan alacağına ölmeye razıdır. Elbette gereksiz şeyler için kavga etmeyecektir, o öze ilişkin olmayan şeyler için kavga etmeyecektir ancak esas şeyler söz konusu olduğunda boyun eğmeyecektir.
* Düzyazı şeklinde düşünen zihni bırak. Şiirle düşünen bir başka zihin türünü uyandır. Hece uzmanlığını bir kenara koy. Yaşam tarzın şarkılar olsun. Zihinden sezgiye geç. Kafadan kalbe. Çünkü kalp gizemlere daha yakındır.
* Varlığına bütünüyle sahip çıkmalısın. İyisiyle, kötüsüyle her yönünü kabullenmelisin kendinin. Herhangi bir şeyden kurtulmak söz konusu değil. Kimse asla hiç bir şeyden kurtulmuyor, kişi sadece yavaş yavaş her şeyi kabullenmeyi öğreniyor.
Kendim olmak bana yetiyor.
* Neşe bedenin senfonisi anlamına gelir başka bir şey değil. Bedenin musiki bir ritim tutturması demektir hepsi bu. Neşe zevk değildir zevki başka şeylerden alırsın. Neşe sadece kendin olmaktır. Capcanlı hayat dolu, zinde. Bedeninin içinde ve çevresinde çalan belli belirsiz bir müzik bir senfoni neşe budur işte.

Arkadaşlarınla Paylaş
Tweetle WhatsApp Paylaş Pinterest Facebookta Paylaş